Click on the info button to view a detailed description of each film.































Friday the 8th

7:00 B1 Italian for Beginners (Denmark)
7:15 GU The Lady and the Duke (France)
7:30 WH Me Without You (Britain)
7:30 B2 13 Conversations (USA)
9:30 Opening Night Party

Saturday the 9th
12:00 B1 Lagaan (India)
1:30 B2 Emil and the Detectives (Ger.)
2:00 GU Faust (Germany)
2:00 WH 13 Conversations (USA)
3:30 WH Song of Tibet (China)
4:00 B2 Hi, Tereska (Poland)
4:30 B1 Taliesin Jones (Wales/USA)
5:00 GU Sobibor, October 14 (France)
6:15 B1 Baran (Iran)
6:30 WH Business of Fancy Dancing (USA)
6:45 B2 Song for Martin (Denmark)
7:15 GU Behind the Sun (Brazil)
9:00 B1 Anita Takes a Chance (Spain)
9:15 WH Gerry (USA)
9:30 B2 Sisters (Russia)
9:30 GU The Lady and the Duke (France)

Sunday the 10th
1:15 GU Karmen Gei (Senegal)
2:00 B1 Honey for Oshun (Cuba)
2:00 WH Gerry (USA)
2:15 B2 Taliesin Jones (Wales/USA)
4:00 GU Short Cuts I
4:15 B1 Anita Takes a Chance (Spain)
4:45 WH Italian for Beginners (Denmark)
4:30 B2 Orphan of Anyang (China)
6:30 B1 Lagaan (India)
7:00 GU Time Out (France)
7:00 B2 Song of Tibet (China)
7:30 WH Business of Fancy Dancing (USA)

Monday the 11th
6:00 B2 Sobibor, October 14 (France)
6:30 B1 Karmen Gei (Senegal)
7:00 WH Me Without You (Britain)
7:30 GU Short Cuts I
8:00 B2 Hi, Tereska (Poland)
8:30 B1 Anita Takes a Chance (Spain)

Tuesday the 12th
6:00 B2 Emil and the Detectives (Ger.)
6:30 B1 Orphan of Anyang (China)
7:15 GU Friend (South Korea)
8:00 WH Behind the Sun (Brazil)
8:30 B2 Abandoned (Hungary)
8:45 B1 Sisters (Russia)

Wednesday the 13th
6:15 B2 To Love, Too Much (Mexico)
6:30 B1 Honey for Oshun (Cuba)
7:00 WH What Time is it There? (Ta./Fr.)
7:15 GU Song for Martin (Sweden)
8:30 B2 Little Crumb (Netherlands)
8:45 B1 Left Side of the Fridge (Canada)

Thursday the 14th
6:00 B2 Naughty Little Peeptoe (NZ)
6:30 B1 Chronically Unfeasible (Brazil)
7:00 WH Baran (Iran)
7:00 GU Kira’s Reason (Denmark)
8:15 B2 Friend (South Korea)
8:45 B1 Abandoned (Hungary)
9:00 GU Playing Swede (Cuba)

Friday the 15th
6:30 B2 Under the Skin (Iran)
7:00 B1 The Independent (USA)
7:00 GU The Son’s Room (Italy)
7:00 WH The Piano Teacher (Aus./Fr.)
8:30 B2 Parallel Worlds (Czech Republic)
9:15 WH Rain (New Zealand)
9:30 GU Left Side of the Fridge (Canada)
9:45 B1 Possible Loves (Brazil)

Saturday the 16th
1:00 B1 Kira’s Reason (Denmark)
1:30 B2 Little Crumb (Netherlands)
2:00 GU Broken Silence (Spain)
2:00 WH Much Ado About Something (Aus.)
3:15 B1 The Bank (Australia)
4:30 B2 Daresalam (Chad)
4:30 WH The Struma (Canada)
4:30 GU The Son’s Room (Italy)
6:45 B1 Pauline and Paulette (Belgium)
7:00 WH And Your Mother Too (Mexico)
7:15 B2 Warm Water Under a Red Bridge
7:15 GU Late Marriage (Israel)
8:45 B1 Last Orders (Britain)
9:15 WH The Independent (USA)
9:45 B2 Under the Skin (Iran)
9:30 GU The River (Finland)



Sunday the 17th

1:00 B1 Chronically Unfeasible (Brazil)
1:15 GU Short Cuts II
1:30 B2 Ikingut (Iceland)
3:30 B1 Pauline and Paulette (Belgium)
4:30 B2 I Love Beijing (China)
4:00 GU Last Orders (Britain)
4:30 WH Time Out (France)
5:30 B1 Broken Silence (Spain)
7:00 GU The Tunnel (Germany)
7:00 WH The Struma (Canada)
7:30 B2 Parallel Worlds (Czech Republic)
8:00 B1 Violet Perfume (Mexico)

Monday the 18th
6:00 B2 Daresalam (Chad)
6:00 GU The Struma (Canada)
6:30 B1 The Bank (Australia)
7:00 WH And Your Mother Too (Mexico)
8:30 GU Short Cuts II
8:30 B2 Left Side of the Fridge (Canada)
8:45 B1 Honey for Oshun (Cuba)
Tuesday the 19th
6:00 B2 Ikingut (Iceland)
6:30 B1 Warm Water Under a Red Bridge (Ja.)
6:30 WH Violet Perfume (Mexico)
7:15 GU How Harry Became a Tree (Ireland)
8:30 B2 Playing Swede (Cuba)
8:30 WH Nykke (Netherlands)
9:00 GU Naughty Little Peeptoe (NZ)

Wednesday the 20th
6:00 B2 The River (Finland)
6:30 B1 Broken Silence (Spain)
7:00 WH Greed (Germany)
7:15 GU Lawless Heart (Britain)
8:15 B2 Abandoned (Hungary)
8:45 B1 Under the Moonlight (Iran)

Thursday the 21st
6:00 B2 The New Country (CANCELLED)
6:30 B1 Rain (New Zealand)
7:00 WH Nine Queens (Argentina)
7:00 GU Madness of Love (Spain)
9:00 WH Much Ado About Something (Aus)
8:30 B2 To Love, Too Much (Mexico)
8:45 B1 Late Marriage (Israel)
9:15 GU Kira’s Reason (Denmark)

Friday the 22nd
7:00 B2 Lawless Heart (Britain)
7:15 B1 Madness of Love (Spain)
7:00 GU Safety of Objects (USA)
7:00 WH Waterboys (Japan)
9:30 B2 Parallel Worlds (Czech Republic)
9:15 WH Nine Queens (Argentina)
9:30 B1 I Love Beijing (China)
9:30 GU The River (Finland)

Saturday the 23rd
2:00 GU Short Cuts III
2:00 WH David Hockney Secret Knowledge
2:15 B2 Under the Moonlight (Iran)
2:45 B1 Nykke (Netherlands)
4:30 WH Violet Perfume (Mexico)
4:30 GU Safety of Objects (USA)
5:00 B2 I Love Beijing (China)
5:30 B1 Waterboys (Japan)
7:15 B2 Madness of Love (Spain)
7:45 B1 How Harry Became a Tree (Ireland)
8:00 WH Kissing Jessica Stein (USA)
8:15 GU Dark Blue World (Czech Republic)

Sunday the 24th
Encore Screenings
12:30 GU Broken Silence (Spain)
1:00 WH Ikingut (Iceland)
3:00 GU Playing Swede (Cuba)
3:00 WH Madness of Love (Spain)
5:15 GU Waterboys (Japan)
5:15 WH Sisters (Russia)
7:15 GU Left Side of the Fridge (Canada)
7:15 WH Violet Perfume (Mexico)